“Znajdziesz mnie w bibliotece”

– hasłem Tygodnia Bibliotek

8-15 maja 2021

  • 8 maja obchodzimy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

  Pierwsze informacje o zawodzie bibliotekarza pochodzą jeszcze z czasów starożytnych. Święto zainicjowane zostało natomiast przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich - obchodzone jest każdego roku w dniu 8 maja.

   Tradycja Dnia Bibliotekarza sięga aż 1985 roku. Wtedy to Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich zainicjowało to święto, które na celu ma propagowanie czytelnictwa i przypominanie o tym, jak ważny jest powszechny i darmowy dostęp do książek. Tradycyjnie rozpoczyna on Tydzień Bibliotek - akcję, w czasie której odbywa się wiele wykładów i innych wydarzeń związanych z literaturą, bibliotekoznawstwem i szeroko pojętym czytelnictwem.

Prezydium Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonało wyboru hasła promującego XVII edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek, który będzie realizowany przez biblioteki w całej Polsce w dniach 8-15 maja 2021 r. Hasło brzmi: “Znajdziesz mnie w bibliotece”.

Autorką hasła jest Marzena Przybysz, członek Prezydium Zarządu Głównego SBP.

Wybór tegorocznego hasła uzasadniono w następujący sposób:

„Hasło „Znajdziesz mnie w bibliotece” niesie w sobie semantyczną lekkość i swobodę, która pozwala myśleć o bibliotece, jako miejscu, gdzie wszystko zależy od Ciebie, miejscu, które nic nie wymusza, jedynie zaprasza, a jednocześnie wybór, czy skorzystasz z zaproszenia, pozostawia Tobie, Twojej woli, aktywności, a przede wszystkim determinacji.”

Co roku odbywa się również konkurs na plakat promujący „Tydzień Bibliotek”, odbywającego się w dniach 8-15 maja. Decyzją Jury zwyciężył projekt Katarzyny Stanny.

Jest to obraz smartfona, będącego niezbędnym narzędziem społecznej komunikacji młodych osób, skierowany jest do konkretnego odbiorcy treści plakatu. Tzw. tapeta ekranu to znany wizerunek Gutenberga-niemieckiego rzemieślnika, złotnika i drukarza, twórcy pierwszej przemysłowej metody druku na świecie. Plakat wyraźnie łączy dwa podstawowe środki przekazu: elektroniczny i tradycyjny analogowy.